Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Bez kategorii

Zrozumienie współczesnej geopolityki na Bliskim Wschodzie – Podsumowanie 2015 roku

4 Mins read

Pierwszym artykuł, o którym Państwo mogli przeczytać na nowopowstałym blogu był poświęcony masonerii. Celowo została przedstawiona ta tajna organizacja, albo jak współcześnie się mówi, organizację, która posiada tajemnice. Moim zdaniem to był zalążek wzrostu władzy pozarządowej, odpowiednikiem dzisiejszego korporacjonizmu. Przecież wolnomularze też świadczyli elitarne usługi budownicze. Razem ze wzrostem ich prestiżu pracy, a przede wszystkim zasad panujących m. in. swoboda wyrażania poglądów niezależnie od przynależności do klasy spowodowała. Różne środowiska mogły dołączać i potajemnie porozumiewać się co do pewnych spraw. Przede wszystkim byli to majętni ludzie, niekoniecznie muszący zgadzać się z polityką państwa i mogli prowadzić swoje interesy z wrogiem państwa. Tak jak teraz, chodziło o wzbogacenie się jednostki.

Masoneria – Powstanie elit rządzących oraz spisków

Następne artykuły były poświęcone Iranowi. Jak to korporacja naftowa na początku XX wieku przejęła niedawno odkryte złoża Irańskie i w jaki sposób rozwijano kreatywną księgowość i okradano kraj. Przedstawiam w nich jak to premier Mossadegh doszedł do władzy i w jaki sposób chciał odzyskać złoża państwowe. Problemem był sprzeciw Wielkiej Brytanii i USA. W tym momencie po zamianach idei politycznych w tych krajach, USA za pomocą CIA po raz pierwszy chciała obalić rząd. Przecież działania zakulisowe są o wiele tańsze od otwartej wojny. W jaki sposób Kermit Roosevelt obalił podręcznikowo władze Mossadegha tego państwo się dowiedzą czytając artykuły o Iranie, a także dowiedzą się Państwo dlaczego Iran był marginalizowany w polityce światowej i dlaczego zachód boi się wzrostu jego znaczenia na Bliskim Wschodzie.

Iran – Początek tajnych operacji

Iran – Początek tajnych operacji. Zakończenie konfliktu

To co zastosowano przeciwko Rosji wykorzystał już w XIX wieku Napoleon Bonaparte przeciwko Imperium Brytyjskiemu. Rosja jak wiemy została nałożona sankcjami gospodarczymi. Bonaparte także zastosował je i przeszły do historii jako tzw. Blokada Kontynentalna. Miała osłabić pozycje światowej potęgi Brytanię po przez kryzys gospodarczy. Jedność jest trudna do utrzymania i tak jak dzisiaj w Unii Europejskiej kraje się buntują przeciwko przedłużającym się sankcją. Sprawcie sami jak to wygląda.

Napoleońska współczesność – Jaka jest Kampania Rosyjska w dzisiejszych czasach?

A teraz przejdźmy do artykułów o światowym terroryzmie.
Libia. Kraj, który dzięki ropie stał się nowym, liczącym graczem na mapie świata. Objęcie władzy przez Kaddafiego i sposób rządzenia krajem nie zbytnio podobały się kolegom zza oceanu. Więc wiadomo jakie służby miały się go pozbyć lecz nie zakończyło się to sukcesem. Po wojnie w Afganistanie rozpoczęła rosnąć w siłę Al-Kaida i Kaddafi informował o tym Busha lecz on był zajęty „szerzeniem demokracji”. Czy Kaddafi był terrorystą? Zupełnie się z tym nie zgadzam. Dlaczego? Zapraszam do lektury artykułów.

Kaddafi: wróg czy sprzymierzeniec? Historia Libii

Kaddafi: postrach zachodniego systemu

Ten cały chaos, wszystkie wojny z terroryzmem i konflikty mają swój początek. Jest nim wojna w Afganistanie. W tym kraju obrano stalinowskie metody rządzenia, co napotkało ogromny sprzeciw fundamentalistów islamskich. Skutecznie dążyli do obalenia władzy. Afgański rząd poprosił bratni kraj by pomógł w stabilizacji kraju. ZSRR, niechętnie, wysłał wojsko do Afganistanu. Władzę nad krajem odzyskano, lecz Związek Radziecki postanowił pozmieniać na szachownicy politycznej rządzących.
Cały konflikt by się zakończył najprawdopodobniej w tym momencie ale amerykanie wyczuwając, że mogą zadać bolesny cios Związkowi Radzieckiemu w postaci utraty wpływów w satelickiej republice postanowili wspierać rebeliantów. Byli nimi Mudżahedini. Sformowali „koalicję”, która szkoliła ich militarnie, wspierała logistycznie a przede wszystkim finansowo. Na ten cel przeznaczono ogromne kwoty. Mudżahedini wygrali wojnę. Amerykanie praktycznie po podpisaniu dokumentów z ZSRR wycofali się z Afganistanu pozostawiając pustkę. Władza szybko została obalona na rzecz Talibów. Szkoleni przez Amerykanów „powstańcy” nie mogli usiedzieć w miejscu i brakowało im też dolarów więc postanowili tworzyć organizacje terrorystyczne by w ten sposób zarabiać. Przede wszystkim był to ich styl życia, pozostając w konflikcie możemy przeżyć. Gratuluję krótkowzroczności amerykanom.

Wojna w Afganistanie: Początek zbrojnych ruchów islamistów

Przebieg wojny w Afganistanie kluczem do zrozumienia obecnej geopolityki

Następstwa wojny w Afganistanie. Powstanie dzisiejszych stron konfliktu w Syrii

Kolejny artykuł jest zwieńczeniem konfliktu w Syrii oraz kryzysu migracyjnego. Dowiedzą się Państwo w jaki sposób postawiono Assada w niewygodnej pozycji. Jak rozpoczął się konflikt, komu zależy na pomniejszeniu znaczenia Syrii na Bliski Wschodzie. Jak powstało Państwo Islamskie i kto je finansuje. Jakie powiązanie ma ten konflikt z kryzysem migracyjnym w Europie i jakie będą tego konsekwencje dowiedzą się Państwo czytając

Wojna w Syrii oraz kryzys Unii Europejskiej

Ostatnie artykuły są poświęcone historii Turcji i zestrzeleniu samolotu rosyjskiego. Turcja jest spadkobierczyniom dziedzictwa Imperium Osmańskiego. Jak to było możliwe, że tak wielki i potężny kraj upadł? Przyczyną były kraje bałkańskie. Nacjonalizm na Bałkanach narastał wraz z ambicjami Imperium Rosyjskiego. Przegrane Imperium Osmańskiego na każdym froncie oraz polityka represji tylko kraj pogrążała jeszcze bardziej. Kulminacją było ludobójstwo wykonane na Ormianach oraz przyłączenie się do Państw Osi w trakcie I Wojny Światowej.
Próbę odbudowy Imperium po wojnie podjął się Kemal Atatürk. Przekształcił Turcję w państwo świeckie na wzór krajów zachodnich. Stworzył bardzo sprawny aparat sądowniczy i przeprowadził wspaniałe reformy gospodarcze. Polityka zagraniczna opierała się na idei „pokój w państwie, pokój na świecie”. Kemalizm odnosi sukcesy, aż po aktualne wydarzenia.
Zachwianie tego modelu nastąpiło w listopadzie 2015 roku. Militarnie, a przede wszystkim gospodarczo dobrze rokująca Turcja postanowiła dokonać aktu barbarzyństwa, pokazując, że stoi po stronie Państwa Islamskiego. Handluje przecież z nim potajemnie. Tak jak podczas II Wojny Światowej z faszystowskimi Niemcami i Włochami tak i teraz dokonuje tego z Państwem Islamskim zachowując przy tym, tak jak niegdyś, pozory bycia po „dobrej stronie mocy”. Rosjanie inwestują bardzo dużo w gospodarkę turecką ale mają wiele do stracenia po przesz zaprzestania budowy gazociągu Turkish Stream. Zapraszam do lektury

W historii ukryte są odpowiedzi – Turcja, czy ich polityka jest zapisana na kartach historii?

Powstanie Republiki Tureckiej – początek współczesnej polityki Turcji

Sułtan kontra Car: Imperia kontratakują

Historyczny ambasador

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d bloggers like this: