Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

EkonomiaUSA

Wskaźnik inflacji w USA skacze w miarę przyspieszania tempa ożywienia gospodarczego

2 Mins read

Jest to największy skok względem roku poprzedniego od lat 90. ubiegłego wieku następuje, gdy prezydent Biden przedstawia plan ogromnych wydatków rządowych.

Bazowy wskaźnik cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) w Departamencie Handlu USA, który eliminuje zmienne koszty żywności i energii, wzrósł w zeszłym miesiącu o 3,1 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Gwałtowny wzrost oznacza gwałtowny wzrost w porównaniu z 1,9% rocznym wzrostem w marcu i był wyższy niż przyjęte prognozy przewidujące skok o 2,9%.

Dynamiczny wzrost indeksu cen PCE może wzbudzić nowy alarm w związku z przegrzaniem się gospodarki Stanów Zjednoczonych w wyniku gwałtownego wzrostu popytu w związku z wygasaniem pandemii. Jednak przedstawiciele FED zasygnalizowali, że ich zdaniem czynniki napędzające zmianę są w większości przejściowe, takie jak silne bodźce fiskalne i wąskie gardła w łańcuchu dostaw, a inflacja prawdopodobnie spadnie ponownie w dalszej części roku.

Jednym z największych czynników wpływających na wzrost inflacji w ujęciu rok do roku w kwietniu są tzw. Efekty bazy – porównanie z odczytami z 2020 r., Które były wyjątkowo niskie podczas pierwszych blokad na koronawirusa.

W maju wiceprzewodniczący FED ds. nadzoru, Randal Quarles, stwierdził, że bank centralny będzie musiał wkrótce rozpocząć dyskusję nad planami ograniczenia zakupów obligacji, jeśli gospodarka nadal będzie wykazywać znaczną poprawę w miarę wychodzenia z pandemii. Będzie to oznaczało wzrost siły dolara na międzynarodowych rynkach.

W budżecie przeznaczono ponad 6 bilionów dolarów na nowe wydatki, aby wzmocnić sieć zabezpieczenia społecznego dla gospodarstw domowych z niższej i średniej klasy i zainwestować w modernizację infrastruktury.

Plany doprowadziłyby do wzrostu wskaźnika zadłużenia względem amerykańskiego PKB do 117 procent produkcji w nadchodzącej dekadzie (przy inflacji mierzonej wskaźnikiem cen konsumpcyjnych pozostającej stosunkowo łagodnej, nieco powyżej 2 procent w ciągu następnej dekady)

Połączenie spadającej realnej konsumpcji i gwałtownych wzrostów cen w zeszłym miesiącu daje słaby powiew stagflacji” – powiedział Paul Ashworth, główny ekonomista Stanów Zjednoczonych w Capital Economics, który spodziewa się, że rentowności Treasury „wkrótce wznowią wzrost” na podstawie najnowszych danych o inflacji.

Źródła:
Financial Times, US inflation gauge jumps as recovery accelerates, https://www.ft.com/content/04ed8422-e16a-4d53-b597-690e4c9c99b9, dostęp 28 maja 2021 r.

Investing.com, Dolar rośnie, pomagają sugestie o ograniczeniu skupu obligacji, https://pl.investing.com/news/forex-news/dolar-wzrasta-pomagaja-sugestie-o-ograniczeniu-skupu-obligacji-288014, dostęp 28 maja 2021 r.

Wall Street Journal, Biden Unveils $6 Trillion Spending Plan, https://www.wsj.com/articles/biden-budget-plan-fiscal-2022-11622169489, dostęp 29 maja 2021 r.

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d