Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

USA

USA zmniejszają swoje wojskowe zaangażowanie w Somalii, Afganistanie, Iraku oraz Niemczech

2 Mins read

Prezydent Donald Trump nakazał wycofanie amerykańskich sił zbrojnych z Somalii. Decyzja ta jest spowodowana po tym, gdy dwa tygodnie temu nakazał Pentagonowi zmniejszenie obecności amerykańskich wojsk w Iraku (o 500 żołnierzy) i Afganistanie (o 2000 żołnierzy). Proces zmniejszania kontyngentów wojskowych USA powinien się zakończyć do 15 stycznia 2021 roku. Niedawno, szef NATO Jens Stoltenberg, ostrzegał przed pospiesznym i nieskoordynowanym wycofaniem się z Afganistanu może zwiększyć ryzyko ponownego pojawienia się organizacji podobnych do ISIS.

Obecnie w Afganistanie znajduje się około 12 000 żołnierzy z 30 krajów NATO. Siły zbrojne USA stanowią mniej niż połowę tych sił, ale ich sojusznicy z NATO polegają na wojskach amerykańskich w zakresie transportu, wsparcia powietrznego, logistyki i innej pomocy. Całkowite wycofanie się USA prawdopodobnie zakończyłoby operację NATO w Afganistanie.

Jest to podyktowane porozumieniem osiągniętym między USA a Talibami w Katarze na początku tego 2020 roku i zapoczątkowało rozpoczęcie wycofywania się USA z Afganistanu. Umowa przewidywała 14-miesięczny plan wycofania całego personelu wojskowego z USA i ich sojuszników.

Pentagon przekazał, że Trump nakazał rozpoczęcie procesu wycofywania się wojsk na początku 2021 roku, ale podkreślił, że ruch ten nie oznacza, że Stany Zjednoczone wycofują się z Afryki.

Urzędnik obrony USA powiedział, że w Somalii jest około 700 żołnierzy amerykańskich, którzy pomagają krajowi w walce z al-Shabaab, organizacją terrorystyczną powiązaną z Al-Kaidą.

W komunikacie stwierdzono, że USA „pozostają wierni naszym afrykańskim partnerom i zapewniamy trwałe wsparcie dzięki podejściu całego rządu”. „Będziemy [USA] nadal niszczyć brutalne organizacje ekstremistyczne, które mogą zagrozić naszej ojczyźnie, zapewniając jednocześnie utrzymanie naszej strategicznej przewagi w rywalizacji o mocarstwa”. Dodano, że niektóre siły mogą zostać przeniesione poza Afrykę Wschodnią.

Pentagon przekazał, że Stany Zjednoczone „zachowają zdolność do prowadzenia ukierunkowanych operacji antyterrorystycznych w Somalii i gromadzenia danych wczesnego ostrzeżenia i wskaźników dotyczących zagrożeń dla ojczyzny”.

Prezydent Trump nawołuje do tego, by Stany Zjednoczone powinny nie angażować tak wielu kontyngentów wojskowych w misjach ekspedycyjnych, zwłaszcza w strefach walk. W przeszłości groził, że wycofa wojska amerykańskie z miejsc stacjonowania w krajach sojuszniczych, takich jak Japonia i Korea Południowa ze względu na koszty i z tego powodu naciska na to, by kraje należące do Paktu Północnoatlantyckiego płaciły 2% PKB na cele wojskowe.

W tym tygodniu Kongres podjął kroki, aby uniemożliwić Trumpowi realizację planu wycofania około jednej trzeciej z 34 500 żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Niemczech.

Prawnicy napisali w ustawodawstwie, że obecność sił amerykańskich w Niemczech była „silnym środkiem odstraszającym” przed rosyjską agresją, a obniżenie wielkości żołnierzy amerykańskich w Europie, zaszkodzi bezpieczeństwu narodowemu USA i osłabi spójność NATO.

„Zmniejszenie liczby członków sił zbrojnych USA w Niemczech w okresie narastających zagrożeń w Europie byłoby poważnym błędem strategicznym” – stwierdzili ustawodawcy w ustawie.

Źródła:

The Financial Times, Trump orders withdrawal of US troops from Somalia, https://www.ft.com/content/02a27263-a6fd-424b-913a-c356ff289526

Deutsche Welle, US to cut troops in Iraq, Afghanistan by January, https://www.dw.com/en/us-to-cut-troops-in-iraq-afghanistan-by-january/a-55639469

The Wall Street Journal, Trump to Pull Thousands of U.S. Troops From Germany, https://www.wsj.com/articles/trump-directs-u-s-troop-reduction-in-germany-11591375651

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d