Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Bliski Wschód

USA wycofają setki żołnierzy, samolotów i baterii przeciwrakietowych z Bliskiego Wschodu

5 Mins read

Administracja Bidena gwałtownie zmniejsza liczbę amerykańskich systemów antyrakietowych na Bliskim Wschodzie w ramach poważnego przekształcenia swojego zasięgu wojskowego, ponieważ koncentruje siły zbrojne na wyzwaniach ze strony Chin i Rosji, powiedzieli urzędnicy administracji.

Według urzędników Pentagon wyciąga około ośmiu baterii antyrakietowych Patriot z krajów, w tym z Iraku, Kuwejtu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Inny system antyrakietowy, znany jako Terminal High Altitude Area Defense, lub system Thaad, jest wycofywany z Arabii Saudyjskiej, a eskadry myśliwców odrzutowych przypisane do regionu są zmniejszane, powiedzieli ci urzędnicy.

Przyspieszone wycofywanie się odzwierciedla kilka ostatnich zmian w terenie na Bliskim Wschodzie, a także własne strategiczne imperatywy Waszyngtonu pod rządami administracji Bidena. Gdy wojna w Afganistanie dobiega końca, kończąc dwie dekady kontrpartyzantki jako głównego motoru rozmieszczania wojsk i broni w USA, administracja Bidena chce zwiększyć siły skierowane do przeciwdziałania Chinom, ich głównemu rywalowi w krajobrazie bezpieczeństwa narodowego, który jest teraz definiowany przez konkurencję między główne mocarstwa.

Oddzielnie, polityka administracji Bidena wobec Iranu – głównego przeciwnika USA na Bliskim Wschodzie – koncentruje się na negocjacjach w sprawie ponownego wejścia w zrewidowaną wersję międzynarodowego porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Z tego powodu urzędnicy Pentagonu widzą mniejsze ryzyko wojny po tym, jak kampania maksymalnego nacisku administracji Trumpa zastosowała bardziej militarną przewagę.

Sojusznicy USA w regionie, tacy jak Arabia Saudyjska, również wzmocnili własną obronę w obliczu ataków wspieranych przez Iran bojówek Huti, z którymi Arabia Saudyjska prowadzi przewlekłą wojnę w Jemenie. A administracja Bidena stara się przenieść stosunki z Rosją na bardziej przystępne podstawy, co pozwoli jej poświęcić mniej czasu na zamartwianie się rosyjskimi cyberatakami i gromadzeniem się wojsk, co jest głównym celem szczytu prezydenta Bidena na początku tego tygodnia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Stany Zjednoczone zmniejszają również swoją obecność w Iraku, gdzie w zeszłym roku obniżyły swoją pozycję sił o połowę – czyli 2500 żołnierzy – ponieważ urzędnicy uznali, że siły irackie mogą zabezpieczyć kraj.

Najnowsze redukcje, o których wcześniej nie informowano, rozpoczęły się na początku tego miesiąca, po apelu z 2 czerwca, w którym sekretarz obrony Lloyd Austin poinformował saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana o zmianach, poinformowali urzędnicy. Większość usuwanego sprzętu wojskowego pochodzi z Arabii Saudyjskiej, powiedzieli urzędnicy.

Stany Zjednoczone przeniosły systemy antyrakietowe Patriot do Iraku po tym, jak Iran w styczniu 2020 r. wystrzelił pociski w bazę Al Asad w zachodnim Iraku, gdzie stacjonują wojska amerykańskie. Atak irański był odpowiedzią na atak amerykańskich dronów, który zabił Qassema Soleimaniego, irańskiego przywódcę wojskowego.

Pentagon rozpoczął wysyłanie baterii antyrakietowych Patriot i systemu Thaad do Arabii Saudyjskiej po tym, jak we wrześniu 2019 r. irańskie drony zaatakowały saudyjski zakład naftowy.

Wspierane przez Iran milicje, wyposażone w drony, nadal stanowią zagrożenie dla sił USA i sił koalicji w Iraku i zostały oskarżone o serię ataków dronów w ostatnich tygodniach w Bagdadzie i północnym Iraku. W tym roku miało miejsce również ponad 100 ataków na Arabię Saudyjską, w tym co najmniej jeden, który uderzył w kompleks dworu królewskiego.

Systemy takie jak Patriot nie chronią przed atakami dronów, ale są postrzegane jako pomagające chronić siły amerykańskie przed wszechobecnym zagrożeniem rakietami balistycznymi. Iran zaprzeczył, że stoi za ostatnimi atakami.

Wysoki rangą urzędnik ds. obrony powiedział, że wycofanie sprzętu oznacza powrót do bardziej tradycyjnego poziomu obrony w regionie. Pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone aktywnie rozmieszczały systemy obronne, a także oddziały, eskadry myśliwców odrzutowych i okręty wojenne, aby wesprzeć kampanię maksymalnego nacisku przeciwko Iranowi.

Sprzęt nie powstrzymał Iranu ani jego pełnomocników przed destabilizującymi działaniami, stwierdzili urzędnicy. Arabia Saudyjska również poprawiła swoje zdolności obronne, samodzielnie przechwytując większość ataków rakietowych.

Ponadto amerykańskie systemy antyrakietowe były intensywnie używane w ciągu ostatnich kilku lat i muszą zostać zwrócone do USA w celu konserwacji i renowacji, powiedzieli urzędnicy.

„To, co widzisz, to dostosowanie zasobów do strategicznych priorytetów” – powiedział wysoki rangą urzędnik ds. Obrony, który podkreślił, że zasoby pochodzące z regionu to tylko część tego, co USA tam rozmieściły.

„Wciąż utrzymujemy dziesiątki tysięcy sił w regionie, wciąż mamy siły w Iraku i Syrii, te siły nie wyjeżdżają. Nadal mamy nasze bazy w krajach naszych partnerów z Zatoki Perskiej, nie są zamykane, nadal jest znaczna obecność, znaczna postawa w regionie” – powiedział urzędnik.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że część personelu i sprzętu z Afganistanu jest przenoszona na Bliski Wschód, aby odpowiedzieć na niektóre zagrożenia w regionie.

Centralne Dowództwo USA, które nadzoruje siły USA na Bliskim Wschodzie iw Afganistanie, odmówiło komentarza na temat zmian. Urzędnicy reprezentujący dotknięte kraje nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Byli urzędnicy, którzy brali udział w decyzjach o zwiększeniu obrony USA w regionie, powiedzieli, że od tego czasu okoliczności się zmieniły, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i poza nią.

„W zakresie, w jakim Arabia Saudyjska poprawiła swoje własne zdolności obronne, a Stany Zjednoczone starają się rozwiązać napięcia z Iranem za pomocą narzędzi dyplomatycznych, ta decyzja ma sens” – powiedziała Kathryn Wheelbarger, była pełniąca obowiązki asystenta sekretarza obrony w administracji Trumpa, która jest obecnie stypendysta w waszyngtońskim instytucie polityki bliskowschodniej.

Dodała: „Czy istnieje jakieś zwiększone ryzyko? Tak. Ale chodzi o zarządzanie ryzykiem, a nie jego eliminację”.

Oczekiwany przez administrację Bidena przegląd stanu sił wojskowych ma się odbyć w przyszłym miesiącu, ale Pentagon już przesuwa figury szachowe na globalnej planszy, aby wzmocnić swój cel, jakim jest przeciwdziałanie Chinom i Rosji.

Systemy Patriot, od lat cieszące się dużym zainteresowaniem, niekoniecznie są jednak przenoszone do regionu Indo-Pacyfiku. Ale odesłanie ich z powrotem do USA w celu konserwacji i uwolnienie personelu, który je obsługuje i strzeże, pozwala wojsku zwiększyć koncentrację gdzie indziej.

To już drugi raz w tym roku, kiedy USA usunęły baterie antyrakietowe Patriot z Bliskiego Wschodu. Tej wiosny armia amerykańska usunęła z Arabii Saudyjskiej co najmniej trzy pociski Patriot i rozważała zniszczenie Thaada.

Urzędnicy stwierdzili, że wycofanie się może być postrzegane przez Rosję i Chiny, które rozszerzają swoje wpływy militarne i gospodarcze na Bliskim Wschodzie, jako okazję do zwiększenia swoich celów.

Jednak urzędnicy obrony wskazują na mozaikę zaangażowania USA w regionie, w tym sprzedaż zagranicznych wojsk, współpracę w zakresie bezpieczeństwa, wspólne ćwiczenia wojskowe i utrzymywanie amerykańskich wojsk lądowych.

„Tak, Rosja i Chiny będą próbowały wykorzystać korekty postawy, aby przekazać, że na Stany Zjednoczone nie można polegać” – powiedział przedstawiciel obrony. „W rzeczywistości żaden z nich nie zastąpi Stanów Zjednoczonych i tego, co zapewniamy”.

Źródło:

Gordon Lubold, Nancy A. Youssef i Michael R. Gordon, https://www.wsj.com/articles/u-s-military-to-withdraw-hundreds-of-troops-aircraft-antimissile-batteries-from-middle-east-11624045575, Wall Street Journal, dostęp 21 czerwca 2021 r.

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d bloggers like this: