Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Kaukaz

Turcja: Parlament zatwierdza rozmieszczenie wojskowych sił pokojowych w Karabachu

2 Mins read

Turecki parlament zatwierdził we wtorek (17.11.2020r.) rozmieszczenie wojsk, które mają dołączyć do rosyjskich sił pokojowych na stanowiskach obserwacyjnych w Górskim Karabachu po podpisaniu wynegocjowanego przez Rosję porozumienia o zawieszaniu broni pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. W ramach porozumienia Azerbejdżan uzyska połączenie drogowe z eksklawą azerską na granicy irańsko-tureckiej, co da Turcji most lądowy do Azerbejdżanu.

Zgoda parlamentu pozwoli tureckim wojskom stacjonować na terytorium Karabachu przez rok w ramach porozumienia między Ankarą a Moskwą w celu monitorowania realizacji zawieszenia broni, które zablokowało zdobycze terytorialne Azerbejdżanu. Prawie w Karabachu jest rozlokowanych około 2000 żołnierzy rosyjskich sił pokojowych, 90 transporterów opancerzonych oraz 380 pojazdów i innego sprzętu zostało rozmieszczonych – podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjscy żołnierze sił pokojowych pozostaną w Karabachu przez co najmniej pięć lat, zwiększając wojskowy ślad Moskwy w regionie. Putin zapowiedział, że zostaną rozmieszczeni na froncie w Górskim Karabachu oraz w korytarzu między regionem a Armenią.

W liście do parlamentu z prośbą o zatwierdzenie mandatu prezydent Tayyip Erdogan powiedział, że “obecność wojsk tureckich i, w razie potrzeby personelu cywilnego z naszego kraju, będzie sprzyjać pokojowi i dobrobytowi mieszkańców regionu, oraz konieczne dla naszych interesów narodowych ”.

Zawieszenie broni zostało podpisane 10 listopada i wstrzymało działania zbrojne w Górnym Karabachu oraz jego okolicach. Tereny te na arenie międzynarodowej są uznawane za część Azerbejdżanu. Po rozpadzie Związku Radzieckiego obszar jest zamieszkiwany w znaczącej mierze przez etnicznych Ormian.

Turcja oskarżyła Armenię o zajęcie ziem azerskich i zobowiązała się do solidarności ze swoimi etnicznymi tureckimi krewnymi w Azerbejdżanie.

Ankara obwinia grupę mińską – utworzoną w celu mediacji w konflikcie i kierowaną przez Rosję, Francję i Stany Zjednoczone – o zamrożenie sprawy na prawie 30 lat.

Rosyjska delegacja wojskowa przeprowadziła w zeszłym tygodniu rozmowy w Turcji na temat parametrów turecko-rosyjskiego centrum. Minister obrony Turcji Hulusi Akar powiedział we wtorek, że współpraca Ankary i Moskwy będzie kontynuowana.

Co ciekawe, 12 listopada 2020 r. wspominał o takiej możliwości Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiej Ławrow mówiąc, że “mobilność tureckich obserwatorów będzie ograniczona przez współrzędne, które zostaną ustalone dla lokalizacji i rozmieszczenia wspólnego rosyjsko-tureckiego centrum monitorowania na terytorium Azerbejdżanu, w tej części, która nie znajduje się w pobliżu Karabachu i ma zostać uzgodniona osobno”.

Putin stwierdził, że “wygląda na to, że udało mi się przekonać naszych tureckich partnerów, naszych kolegów w Azerbejdżanie, aby nie stwarzali warunków ani nie dopuszczali do niszczenia naszych umów, warunków, które sprowokowałyby jedną z umawiających się stron do podjęcia skrajnych kroków i skrajnych działań”.

Następnie Putin powiedział “Rosja będzie się starała zachować równowagę sił w Karabachu, Armenia nie czuła się opuszczona”.

Historyczny ambasador

Wspieraj blog na:

This image has an empty alt attribute; its file name is logo.png

Źródła:

  1. Turkish parliament approves troop observer deployment to Karabakh, Reuters, https://www.reuters.com/article/us-armenia-azerbaijan-turkey/turkish-parliament-approves-troop-observer-deployment-to-karabakh-idUSKBN27X2NQ
  2. No Turkish peacekeepers to be sent to Nagorno-Karabakh — Lavrov, Tass News Agency, https://tass.com/politics/1222931
  3. Путин надеется, что ему удалось убедить Анкару и Баку не провоцировать Армению турецкими миротворцами в Карабахе, Agencja Interfax, http://interfax.az/view/819904

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d