Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Kaukaz

Premier Armenii: Rosyjskie siły pokojowe w Karabachu będą najbardziej skuteczną opcją

2 Mins read

W wywiadzie dla niemieckiego ARD, Premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że „​​rozmieszczenie i misja rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu będzie najskuteczniejszą opcją”.

Następnie stwierdził, „powiedziałem, że rozmieszczenie rosyjskich sił pokojowych jest dla nas do zaakceptowania. Sprawa jest tu nie tyle polityczna, co praktyczna, ponieważ powinniśmy pamiętać, że Rosja jest bliżej naszego regionu i jest w nim obecna”

„Rosja jest obecna w regionie, Rosja zna region, mogę nawet mówić o wąskich gardłach komunikacyjnych związanych z językiem, zakładając, że przy misjach pokojowych pochodzących z innych krajów będą problemy komunikacyjne, problemy wynikające z niuansów znajomości regionu i mentalności Wierzymy, że rosyjskie siły pokojowe będą najbardziej efektywne w tym zakresie – dodał.

Mówiąc o tureckiej misji pokojowej, Paszynian wskazał, że trudno oczekiwać od Turcji „promowania jakiegokolwiek pokojowego lub pokojowego procesu”, ponieważ Ankara „sprowadza terrorystów i najemników do regionu”.

Paszynian dalej stwierdza „jednocześnie wszyscy chcemy jasno powiedzieć, że Turcja zwerbowała te osoby w kontrolowanych przez siebie regionach w Syrii, przeniosła ich do Turcji, a następnie do Azerbejdżanu, po czym przetransportowała do strefy konfliktu w Górskim Karabachu na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2000 USD. Dla tych, którzy ścinają głowę „niewiernym”, przewidziano nagrodę w wysokości 100 USD.”.

Zwracając się do reporterki powiedział „czy nie widzisz żadnego podobieństwa do innych wydarzeń rozgrywających się gdzie indziej? Dlatego uważam, że III wojna światowa jest w drodze w postaci wojny hybrydowej, która rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach. Ta wojna jest w równym stopniu skierowana przeciwko chrześcijanom, przeciwko muzułmanom, przeciwko Żydom.”

Odwołując się do pytania o Unię Europejską stwierdził: „jeśli chodzi o Unię Europejską, to wielokrotnie w swoich wywiadach zauważyłem, że tak, Unia Europejska może wspierać ten proces, jasno określając, kto zainicjował wojnę; który sprowadził najemników do regionu.”.

Ponowne starcia między Azerbejdżanem a Armenią wybuchły 27 września, a intensywne bitwy toczyły się w spornym regionie Górskiego Karabachu. W regionie doszło do wybuchów przemocy latem 2014 r., W kwietniu 2016 r. I w lipcu ubiegłego roku. Azerbejdżan i Armenia wprowadziły stan wojenny i rozpoczęły działania mobilizacyjne. Obie strony konfliktu zgłosiły ofiary, w tym cywile. Do tej pory wynegocjowano trzy porozumienia o zawieszeniu broni, ale prawie natychmiast obie strony zaczynają się obwiniać za złamanie rozejmu.

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem dotyczący górskiego regionu Górnego Karabachu, spornego terytorium, które było częścią Azerbejdżanu przed rozpadem Związku Radzieckiego, ale zamieszkiwanym głównie przez etnicznych Ormian, wybuchł w lutym 1988 r. Po utworzeniu Autonomii Górskiego Karabachu. Region ogłosił wycofanie się z Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1992-1994, po utracie kontroli przez Azerbejdżan, napięcia urosły i eksplodowały na dużą skalę w wyniku działań wojskowych na rzecz kontroli nad enklawą i siedmioma przyległymi terytoriami.

Post o zakończeniu konfliktu tutaj

Historyczny ambasador

Wspieraj blog na:

This image has an empty alt attribute; its file name is logo.png

Opracowanie na podstawie: https://www.primeminister.am/en/interviews-and-press-conferences/item/2020/11/07/Nikol-Pashinyan-interview-ARD/

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

Discover more from Historyczny ambasador

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading