Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

WpisŚwiatowa Gospodarka

Odwrócenie trendu na złocie? Obecne nastroje rynkowe

2 Mins read

23 lutego 2021 roku, Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell, przemawiał przed Senacką Komisją Bankową.

Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych urosła we wtorek po tym, jak prezes FED-u Jerome Powell wskazał, że bank centralny nie zmierza zmieniać wyznaczonego kierunku swojej polityki utrzymywania niskich stóp procentowych wspierając handel reflacyjny, który wspiera wycenę akcji, złota oraz innych metali szlachetnych.

W lutym złoto straciło 6,6% swojej wartości. Po drugim spadku ceny złota poniżej 1800 USD od początku roku, złoto podniosło się, aby po dwóch dniach znowu zanurkować. Tym razem cena spadła aż do 1720 USD.

Jest to najniższa cena od czerwca 2020. Czy to oznacza odwrócenie trendu dla tego metalu szlachetnego? Czy inwestorzy już nie boją się inflacji?

W zeszłym tygodniu spadki cen złota zostały spowodowane rosnącymi rentownościami obligacji w Stanach Zjednoczonych. Po wystąpieniach szefa FED-u przed amerykańskim Kongresem cena uspokoiła się, ale nie na długo. Po niespełna dwóch dniach od ostatniego wystąpienia, na którym Jerome Powell powiedział, że nie widzi zagrożenia wysokiej inflacji i nie wierzy, żeby stymulacja fiskalna gospodarki miałaby mieć znaczący wpływ na ogólny wzrost cen, cena kruszcu najpierw przebiła dolną barierę z listopada, a teraz oscyluję wokoło 1720 USD. Czy taka próba uspokojenia rynku jest rozsądna? FED ryzykuje utratą wiarygodności, w przypadku, gdyby inflacja znacznie wzrosła.

Obserwując rozwój trendu spadkowego dla złota można by wywnioskować, że strach przed inflacją znika. Teraz już krótka droga do ceny sprzed początku pandemii równo rok temu. Wówczas złoto można było nabyć za 1600 USD.

Deprecjacja dolara amerykańskiego i potencjalny wpływ inflacji w wyniku rządowych działań stymulacyjnych gospodarkę będą głównymi czynnikami wpływającymi na cenę złota. Złoto zawsze osiąga gorsze wyniki, gdy kurs dolara rośnie lub rosną realne stopy procentowe.

Po wystąpieniu Jerome Powella, rentowność referencyjnego 10-letniego bonu skarbowego spadła do 1,353%, podczas gdy rentowność 30-letniej obligacji skarbowej wzrosła do 2,19%. Można zauważyć, że rentowność obligacji zmienia się proporcjonalnie odwrotnie do cen.

Wyższe stopy procentowe generalnie mają przełożenie na wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i koszty kredytu korporacyjnego, więc gwałtowny wzrost może nieco odciążyć tętniące życiem rynki mieszkaniowe i finansowe.

Obecnie jednak polityka FED-u jest skupiona na utrzymaniu stóp procentowych bardzo niskim poziomie względem standardów historycznych. Ceny obligacji sugerują, że inflacja będzie zgodna z celem Rezerwy Federalnej polegającym na rocznym wzroście cen konsumpcyjnych o 2%. To byłaby w większości dobra wiadomość, sugerująca, że ​​gospodarka szybko wychodzi z pandemii.

Co miesiąc FED skupuje 80 miliardów dolarów w obligacjach skarbowych i 40 miliardów dolarów w postaci kredytów hipotecznych. Powell powiedział, że spodziewa się kontynuacji zakupów, dopóki FED nie osiągnie postępów w realizacji swoich celów. Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że FED zacznie rozmawiać o stopniowym zmniejszaniu emisji jeszcze w tym roku, ale tak naprawdę nie spowalnia zakupów do 2022 roku.

Autorem briefingu jest Patryk Jaworski.
Student I roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Źródła:

XTB Online Trading, 3 rynki warte uwagi w przyszłym tygodniu (19.02.2021), https://www.xtb.com/pl/analizy-rynkowe/wiadomosci-rynkowe/3-rynki-warte-uwagi-w-przyszlym-tygodniu-19-02-2021

XTB Online Trading, Silne odbicie na złocie, https://www.xtb.com/pl/analizy-rynkowe/wiadomosci-rynkowe/silne-odbicie-na-zlocie

Jeff Cox oraz Thomas Franck , A recap of Fed Chair Powell’s inflation and interest rates comments to the Senate, https://www.cnbc.com/2021/02/23/powell-speech-today-live-updates-stream.html

Jesse Pound, Treasury yields mixed after Fed Chair Powell says inflation is still ‘soft’, https://www.cnbc.com/2021/02/23/us-bonds-treasury-yields-rise-ahead-of-fed-chair-powells-testimony.html

CNBC, Here are the highlights from Fed chair Jerome Powell’s testimony on inflation, yields, https://www.youtube.com/watch?v=8LuReZG9QCg

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d bloggers like this: