Ogłoszenie następuje po sześciu latach rozmów z afrykańskim krajem.
Ludobójstwo zostało popełnione przez siły niemieckie przeciwko ludowi Herero i Nama w 1904 roku.
Niemcy oficjalnie uznały za ludobójstwo ery kolonialnej rzeź dziesiątek tysięcy Namibów ponad sto lat temu i przeznaczyły 1,1 mld euro na rzecz narodu południowoafrykańskiego w ramach rekompensaty, co może stanowić precedens dla innych krajów.
Ogłoszenie to pojawiło się po sześciu latach rozmów z Namibią, które w zeszłym miesiącu były bliskie załamania, a mianowicie, czy fundusze powinny być nazwane reparacjami.
Niemieccy żołnierze zabili ponad 60 000 rdzennych plemion Herero i Nama w latach 1904–1908 w czasie powstania przeciwko niemieckim rządom kolonialnym. Od dawna jest uważany przez historyków i ONZ za pierwsze ludobójstwo XX wieku.
W piątek niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że Niemcy oficjalnie przyznały, że wydarzenia „z dzisiejszej perspektywy” były „ludobójstwem”.
„W świetle historycznej i moralnej odpowiedzialności Niemiec poprosimy Namibię i potomków ofiar o przebaczenie”.
Ale piątkową umowę między Berlinem a rządem Namibii odrzucili tradycyjni przywódcy Herero i Nama, którzy stwierdzili, że jest to zbyt mało, aby zrekompensować cierpienia ich przodków, w tym przejęcie większości ich ziemi.
Powiedzieli, że w dużej mierze zostali wykluczeni z rozmów, chociaż Niemcy twierdzą, że konsultowano się z niektórymi członkami społeczności.
Niemiecka oferta jest „całkowitą zniewagą dla naszego wywiadu”, a ustawodawcy z Namibii powinni ją odrzucić, powiedział w tym tygodniu Vekuii Rukoro, szef Tradycyjnego Urzędu Ovaherero. „To nie wystarczy na krew naszych przodków. Będziemy walczyć do piekła iz powrotem”.
Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, ma odwiedzić Namibię, aby odpokutować, ale Rukoro powiedział, że parlament powinien odejść i odrzucić „tak zwane przeprosiny”.
Niemcy wcześniej przyznały się do „odpowiedzialności moralnej”, ale od dawna unikały oficjalnych przeprosin w celu uniknięcia roszczeń odszkodowawczych. W piątek Maas podkreślił, że „nie można z tego wyprowadzać prawnych roszczeń odszkodowawczych”.
Berlin twierdzi, że Konwencja o ludobójstwie z 1948 r. Nie może być stosowana wstecz i obawia się otwierania się na inne roszczenia reparacyjne. Grecja nadal argumentuje na przykład, że Berlin powinien spłacić około 289 mld euro za szkody wyrządzone przez nazistowskie Niemcy.
Z tego powodu fundusz w wysokości 1,1 mld euro jest oferowany Namibii na projekty odbudowy i rozwoju trwające od 30 lat i nie jest definiowany jako reparacja.
„Szukamy odbudowy i pojednania” – powiedział o rozmowach Zed Ngavirue, doświadczony namibijski dyplomata, który przewodził negocjatorom w tym kraju.
Henning Melber, badacz z Namibii i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Pretorii, powiedział, że pojednanie między ludźmi „wymaga czegoś więcej niż dwustronnie wynegocjowana umowa między rządami, które nie obejmują znaczącego stopnia społeczeństwa obywatelskiego”.
„Jakiekolwiek będą następne kroki, do prawdziwego pojednania pozostaje długa droga” – dodał.
W przeciwieństwie do uznania nazistowskich zbrodni, w tym Holokaustu, Niemcy od dawna ignorowały swoje kolonialne dziedzictwo, chociaż były trzecią co do wielkości potęgą kolonialną w XIX-wiecznej Afryce. Stracił kontrolę nad swoimi terytoriami kolonialnymi po pierwszej wojnie światowej.
Potomkowie niemieckich osadników nadal posiadają duże połacie ziemi w Namibii, co jest kwestią, która dzieli jeden z najbardziej nierównych narodów na świecie, który po niemieckich rządach kolonialnych stał się własnością Republiki Południowej Afryki do 1990 roku.
Rząd Geingoba zobowiązał się przyspieszyć reformy, aby oddać więcej ziemi w ręce większości, ale uniknął podążania za krokami Republiki Południowej Afryki w kierunku umożliwienia wywłaszczenia ziemi bez odszkodowania.
Umowa z Namibią pojawia się dzień po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron uznał rolę Francji w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku, gdy kraje europejskie zaczęły bardziej otwarcie analizować swoje dziedzictwo kolonialne.
Źródło: Financial Times , Germany offers €1.1bn to atone for genocide in colonial Namibia, https://www.ft.com/content/6e209e87-23be-457b-a8f5-e30b487254aa, dostęp 29 maja 2021 r.