Nadanie wydźwięku “świętej wojny” przez Zbigniewa Brzezińskiego wojnie w Afganistanie spowodowało, że Jimmy Carter obrał kierunek “pomocy wojownikom walczącym o wolność”. Do szkoleń organizowanych przez CIA wstępowali “bojownicy” z całego świata islamskiego by zjednoczyć się przeciwko tyranii Związku Radzieckiego. Takie zjednoczenie wśród islamistów sprawiło, iż zaczęli myśleć długofalowo oraz spojrzeli na swoją sytuację w skali makro. Stworzyło to możliwość pojawienia się idei fundamentalnego islamu. Z tej idei skorzystały później organizacje terrorystyczne.
Po wycofaniu się sowietów z Afganistanu, niemalże natychmiast także te same kroki zrobiły państwa Pakistanu, USA, Egiptu, Izraela oraz Arabii Saudyjskiej wycofując swoje tajne służby oraz drastycznie kończąc z finansowaniem mudżahedinów przez co straciły kontrolę nad wydarzeniami w Afganistanie, a przede wszystkim nad szkolonymi islamistami, którzy po skończonej wojnie na terenie Afganistanu zaczęli wkraczać w szeregi organizacji terrorystycznych. One zaś zwróciły się przeciwko swoim byłym “mentorom”.
Amerykański rząd pod koniec wojny był krytykowany za niekontrolowane finansowanie kontrowersyjnego lidera ruchu oporu Gulbuddina Hakmatjara za pośrednictwem pakistańskiego wywiadu ISI. Hakmatjar był oskarżany o zabijanie mudżahedinów z innych ugrupowań oraz atakowanie ludności cywilnej. Podobno także utrzymywał bliski kontakt z Osamą bin Ladenem. Pod koniec lat 80-tych, pakistański premier Benzir Bhutto, zaniepokojony wzrostem siły grup islamskich oskarżył Georga W.H. Busha słowami “tworzysz Frankensteina”.
W październiku 1990 roku George W.H. Bush nie zaprzeczył możliwości posiadania przez Pakistan broni jądrowej. Spowodowało to nałożenie sankcji na Pakistan. Sankcje finansowe wpłynęły na drugi pakiet pomocy rozpoczęty w 1987 roku oraz została przerwana pomoc gospodarcza oraz militarna dla Pakistanu. Zakup uzbrojenia oraz program szkoleń zostały zamrożone.
Nie można więc się dziwić że tak ważny partner jakim był Pakistan dla USA podczas wojny w Afganistanie odwrócił się od nich i zaczął wspierać Afganistan oraz społeczeństwa obu krajów były niezadowolone z sytuacji w swoich krajach. Tak oto USA pomaga swoim partnerom. Jeśli nie da się więcej finansowo lub strategicznie militarnie wykorzystać, zamykamy interes, zwijamy nasze stanowisko a jak nie jesteście z nami to nałożymy na was sankcje.
WEWNĘTRZNY KONFLIKT POWOJENNY W AFGANISTANIE
W 1991 roku Rosja oraz Stany Zjednoczone zdecydowały się nie udzielać pomocy wojskowej żadnej ze stron walczącym o władzę czyli mudżahedinom i afgańskim komunistom. W 1992 roku do Kabulu wkroczyli mudżahedini. Prezydent Nadżibullah został zdetronizowany, a władzę przejęła Rada Kierownicza składająca się z dziesięciu przywódców swoich opozycyjnych ugrupowań. W 1993 roku na czele państwa stanął Rabbani, szefem rządu został właśnie Hakmatjar. Był to bardzo krótki okres spokoju ponieważ nastąpił rozłam wśród mudżahedinów.
Tym rozłamem byli fundamentaliści islamscy wywodzący się ze środowisk akademickich – Talibowie. Właśnie uczniowie szkół muzułmańskich zaczęli wojnę z mudżahedinami, którzy popierali Rabbaniego. Talibowie chcieli stworzyć państwo oparte na prawie islamskim – czyli prawie szariatu. Bardzo szybko zdobywali tereny Afganistanu w których rządzili. Trzeba zaznaczyć, iż mieli poparcie w tych działaniach ze strony Pakistanu. W 1995 połowa kraju znajdowała się pod “panowaniem” talibów. W 1996 roku obalili Rabbiego, a w 1997 roku zajmowali już około 2/3 kraju sprawując władzę i rzeczywiście wprowadzając prawo szariatu bezwzględnie je egzekwując. Od 1998 roku sprawowali władzę w całym kraju. Zakazali obywatelom prowadzenia i korzystania z rozrywek takich jak hazard lub oglądanie telewizji. Niszczyli dotychczasową spuściznę kulturową tworzoną na przestrzeni wieków np. niszcząc posąg Buddy w Bajanie w 2001 roku. Przeciwnicy polityczni rządów talibów zostawali mordowani.
Od 1998 roku zaliczany jest Afganistan jako państwo wspierające terroryzm i został objęty sankcjami gospodarczymi. W sierpniu 1998 roku wojska powietrzne USA zbombardowały bazy talibów. Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę przeciwko Osamie bin Ladenowi oraz popierającym go afgańskim talibom.
AL-KAIDA
Zanim Al-Kaida stała się organizacją terrorystyczną była ona organizacją, która walczyła przeciwko ZSRR. Była organizacją sunnicką. Jej założycielem był Abdallah Azzam, który szkolił afgańskich partyzantów po przejściu szkolenia w Pakistanie organizowanym przez CIA. Ten palestyński szejk, a zarazem wykładowca teologii oraz przywódca Stowarzyszenia Braci Muzułmanów był jednym z pierwszych, który wzywał muzułmanów do “świętej wojny” przeciwko niewiernym. W 1988 roku założył on Al-Kaidę.
Jego bliskim współpracownikiem był saudyjski milioner Osama bin Laden również uczestnik wojny w Afganistanie. Bin Laden był również szkolony przez CIA i szkolił partyzantów do walki przeciwko okupantom radzieckim. Po zakończeniu się konfliktu bin Laden powrócił do ojczyzny gdzie głosił swe niezadowolenie z zakładanych baz amerykańskich na terenie jego kraju. Stał się na tyle niebezpieczny dla władz, że sam król Arabii Saudyjskiej wydał rozkaz wywozu go z kraju. Po pobycie w Sudanie i naciskach USA aby go wydało państwo zbiegł do Afganistanu gdzie wykorzystał wcześniej wspomnianą niestabilną sytuację gdzie odświeżał swoje kontakty.
Po zakończeniu konfliktu Al-Kaida werbowała partyzantów przeciwko USA jako złem tego świata. Spotkało to się z pozytywną reakcją innych organizacji islamskich na świecie dołączając się do ruchu.
Osama bin Laden twierdził, że organizacja posiadała trzy niezależne niepowiązane ze sobą sieci ekonomiczne w tym jedną opartą na przepływach finansowych z ręki do ręki bez udziału banków.
TEORIA SPISKOWA
Takowa oczywiście istnieje. Zakłada ona iż owa organizacja nie istnieje a bin Laden współpracował z CIA. Miał siać przerażenie oraz być usprawiedliwieniem na ataki z 11 września 2001 roku. Bin Laden miał działać pod kryptonimem operacji “Tim Osman”. Skutkiem tych działań miały być ograniczania prawne wobec obywateli USA, które rzeczywiście nastąpiły. W życie weszła ustawa np. Patriot Act, którą można podsumować w sposób następujący: jeśli rząd uzna Ciebie za terrorystę, a nie jesteś Amerykaninem tak więc bez żadnego usprawiedliwiana prawnego mogą Ciebie przetrzymywać, prowadzić terapie szokową, inwigilować, robić dosłownie wszystko by Ciebie się pozbyć. Tak oto “najbardziej demokratyczne” państwo na świecie wprowadziło najbardziej nieobywatelską ustawę w swojej historii.
DLACZEGO WOJNA W AFGANISTANIE JEST TAKA WAŻNA?
Jest o tyle istotna by zrozumieć dlaczego i w jaki sposób powstało Państwo Islamskie. Skąd mieli broń, sprzęt, przygotowanie logistyczne i militarne. W jakich warunkach zostali oni wykształceni. Kto stał za ich finansowaniem kiedy powstawali.
Amerykanie, tak jak powiedział to premier Pakistanu wcześniej wspomniany, “stworzyli Frankensteina”. To oni są odpowiedzialni za “wiosnę arabską”. Oni doradzali im w jaki sposób obalać kolejne rządy w Afryce, a sami też obalili je na Bliskim Wschodzie. Donald Trump sam stwierdza, że świat byłby bezpieczniejszy gdyby żył Kaddafi oraz Saddam Hussein. Można powiedzieć, że teraz także oni wraz z Turcją finansują ISIS po przez kupno taniej ropy naftowej od nich za jeszcze niższą cenę niż wyznacza to rynek.
Od dwóch lat koalicja USA-Arabia Saudyjska wspierają po raz kolejny “rebeliantów wolności” co więcej przeprowadzają naloty niezatwierdzone przez NATO. Jak wiemy np. od Rosji i Chin kraje zachodnie wymagają przestrzegania prawa międzynarodowego a Stany Zjednoczone mogą ot tak naruszać suwerenność państwa trzeciego ot tak? Czy działają tam dzięki doktrynie Cartera (czytaj więcej o Doktrynie Cartera) w obronie własnych interesów na Bliskim Wschodzie.
Prezydent al-Assad nie prosił NATO ani USA o pomoc w rozwiązaniu wewnętrznego konfliktu. Poprosił jednak o to Federację Rosyjską. A jeśli nawet. Proszę spojrzeć co robią Stany Zjednoczone, w ciągu dwóch lat, podkreślam dwóch lat, nie mogą zwalczyć skutecznie ani al-Assada (który wg nich jest strasznym tyranem) ani ISIS. Ba, stworzyli “własną” armię, którą popierają – Wolną Armię Syrii.
Rosjanie od października 2015 roku w ciągu miesiąca działają na tyle skutecznie że Wolna Armia Syrii chce zasiąść do rozmów, prezydent Assad chce zorganizować wybory prezydenckie a ISIS zmniejsza swoje znaczenie.
Nawet Afganistan zwrócił się o pomoc w walce z talibami na terenie swojego kraju. Jak widzimy Rosja nie posiada stereotypowego zardzewiałego sprzętu tylko taki którego boją się kraje zachodnie.
Dlaczego ten konflikt w Syrii jest potrzeby Staną Zjednoczonym? Ponieważ tak jak w 2013 roku na Ukrainie wybuchł kryzys, dzięki temu gospodarka USA ruszyła do kooperacji z Ukrainą. W 2011 roku Stany Zjednoczone stanęły na krawędzi niewypłacalności i Barack Obama musiał podnieść tą poprzeczkę o kilkanaście miliardów dolarów. Tak jest obecnie również. Stany po raz kolejny stoją nad przepaścią niewypłacalności. Po raz kolejny będą musieli podbić poprzeczkę w górę.
Jeśli Stany Zjednoczone staną się bankrutem, runie cała gospodarka światowa. I to nie będzie tak jak Irlandia lub Grecja. To będzie największy kryzys w dziejach ludzkości. Nasze gospodarki są tak uzależnione od dolara po 1971 roku że nie możemy bez niego funkcjonować. Dlatego w mojej opinii powinniśmy wrócić do monety złotej (przeczytaj o Kaddafim dlaczego został zamordowany).
Nie mielibyśmy tak intensywnego rozwoju gospodarczego ale również byśmy nie mieli wielkich krachów na giełdzie. Gospodarki stały by się stabilniejsze. Spekulacja była by mniejsza co powoduje że ceny nominalne byłyby zbliżone do cen realnych.
Mam nadzieję drogi czytelniku że artykuły przeczytane o Afganistanie pozwolą z większym zrozumieniem podejść do problemu syryjskiego w przyszłych artykułach.
Wojna w Afganistanie: Początek zbrojnych ruchów islamistów
Przebieg wojny w Afganistanie kluczem do zrozumienia obecnej geopolityki
Historyczny ambasador