Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

USAŚwiatowa Gospodarka

Joe Biden nakazuje przegląd krytycznych punktów w łańcuchach dostaw USA

3 Mins read

Joe Biden zleci przegląd krytycznych łańcuchów dostaw, aby zmniejszyć zależność Stanów Zjednoczonych od Chin i innych rywali w zakresie każdego z kluczowych elementów gospodarki, od metali ziem rzadkich i składników leków po półprzewodniki.

Prezydent USA podpisał w środę dekret nakazujący agencjom federalnym przeprowadzanie 100-dniowych przeglądów łańcuchów dostaw półprzewodników, farmaceutyków, akumulatorów do pojazdów elektrycznych i kluczowych minerałów wykorzystywanych do produkcji takich produktów, jak samochody i broń.

Zamierzamy wyjść z robienia biznesu/interesów w sposób reaktywny na pojawiające się kryzysy łańcucha dostaw i przyjąć postawę aktywną, zapobiegającą występowaniu przyszłym problemom w łańcuchu dostaw” – powiedział Peter Harrell, starszy dyrektor NSC ds. Ekonomii międzynarodowej.

Financial Times poinformował w tym miesiącu, że Biden przygotowuje się do wydania dekretu. Podczas kampanii prezydenckiej zobowiązał się do zmniejszenia wstrząsów w łańcuchach dostaw, które pojawiły się na początku pandemii z powodu braku masek i odzieży ochronnej dla pracowników służby zdrowia.

Przemawiając podczas podpisywania dekretu, Biden powiedział, że niedobory sprzętu ochronnego dla amerykańskich pracowników służby zdrowia „nigdy nie powinny były mieć miejsca”. „Nie powinniśmy polegać na obcym kraju, zwłaszcza takim, który nie podziela naszych interesów ani wartości” – dodał Biden.

Zamówienie będzie również wymagało oddzielnych rocznych przeglądów dla sześciu sektorów, w tym obronności, zdrowia publicznego, gotowości biologicznej, IT, transportu oraz produkcji energii i żywności.

Wysoki rangą urzędnik powiedział, że „nie wyodrębnia żadnego kraju”, ale przyjrzy się, gdzie Stany Zjednoczone są „nadmiernie zależne” od rywali, w tym Chin. „Przyglądamy się zagrożeniom, jakie stwarza zależność od konkurencyjnych krajów” – powiedział urzędnik, podając przykład zbytniej zależności od Chin w przypadku metali ziem rzadkich.

W całym rządzie Stanów Zjednoczonych agencje będą musiały oceniać zarówno federalne łańcuchy zamówień, jak i handlowe łańcuchy dostaw produktów i sektorów podlegających ich jurysdykcji.

Jeden z krytyków tego podejścia powiedział, że nowa administracja powinna działać szybciej, aby zająć się lukami w łańcuchu dostaw, opierając się na badaniach przeprowadzonych za administracji Trumpa. „Chiny dynamicznie się rozwijają, a administracja prezydenta Bidena nie ma luksusu studiowania przez sześć miesięcy do roku przed kolejnymi wyborami do Kongresu”.

Ashley Craig, prawniczka handlowa i partner w Venable, powiedziała, że ​​zespół Biden angażował się w „ostrożny akt równowagi”, ponieważ chciał zająć się słabymi punktami łańcucha dostaw, ale „nie chciał podrażniać partnerów handlowych, którzy właśnie wracają doświadczyli chłodnych relacji z USA”. Transakcyjne podejście było preferowaną strategią uprawianą przez administrację Donalda Trumpa w myśl „America First”.

Obecnie Biały Dom musi w trybie nagłym zająć się niedoborem półprzewodników dla przemysłu samochodowego po tym, jak kilka fabryk w USA, w tym tych obsługiwanych przez Forda i General Motors, zostało zmuszonych do tymczasowego wstrzymania produkcji.

Jake Sullivan, doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA, i Brian Deese, szef Krajowej Rady Gospodarczej Białego Domu, współpracowali z przemysłem samochodowym i sojusznikami USA, próbując zidentyfikować zacięcia w łańcuchu dostaw.

Aktywnie współpracujemy z branżą, aby mieć pewność, że przemysł motoryzacyjny ma chipy, których potrzebuje w jak największym stopniu praktyczne” – powiedział urzędnik. „Współpracujemy również z zagranicznymi krajami i zagranicznymi firmami, aby zachęcić do zwiększonej produkcji na całym świecie”.

Amerykański urzędnik dodał, że nie ma „magicznej kuli, która rozwiązałaby krótkoterminowe problemy”, oraz podkreślił potrzebę przeglądu obecnego stanu łańcuchów dostaw.

Amerykański przemysł półprzewodników wykorzystał niedobory, aby lobbować za rządowymi funduszami na krajową produkcję chipów, który, jak twierdzi, ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia łańcuchów dostaw i utrzymania przewagi nad Chinami.

Źródło: Financial Times, Joe Biden orders review of critical foreign supply chains, https://on.ft.com/3aQuwYE, dostęp 25 lutego 2021 r.

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d bloggers like this: