Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Bez kategorii

Historyczny ambasador: Jak dobrze być z powrotem

5 Mins read

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że od dłuższego czasu nie podzieliłem się z Państwem żadną analizą geopolityczną ani analizą wydarzeń historycznych. Chciałbym jednak podzielić się z Państwem powodami mojej nieobecności.

eadJak dobrze Państwo wiecie jestem członkiem studentem III roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, członkiem Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz koordynatorem projektu FORUM w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Niezależne Zrzeszenie Studentów jest największą organizacją studencką w Polsce. Działa ona od 1980 roku. Swoje początki miała właśnie w Gdańsku. Rok temu sejm przyjął uchwałę honorującą byłych i obecnych członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Przez ostatni miesiąc poświęcałem cały swój czas na przygotowywanie mojej konferencji jako koordynator projektu Forum. Tak jak artykuły na blogu, tak i cały projekt prowadzony przeze mnie projekt musi podchodzić do każdego aspektu profesjonalnie oraz stawiać na jakość treści. Opierajmy nasz światopogląd na obiektywnej analizie, wiarygodnych źródłach informacji i najwyższej klasie spotkań, które będzie organizowało Forum.

Konferencja, w którą włożyliśmy mnóstwo wysiłku oraz czasu wraz z poszczególnymi osobami z zarządu NZS UG, odbędzie się 24 listopada 2016 roku w Gdańsku. Odbędzie się pod nazwą „Geopolityczna gra mocarstw: Szanse i zagrożenia XXI wieku na arenie międzynarodowej”.

Na współczesnej arenie międzynarodowej widzimy podważenie pozycji hegemona, którym są Stany Zjednoczone. Widzimy wzrost dążeń do multipolarnego układu sił w systemie międzynarodowym, w którym rosną ambicje sojuszu Rosji i Chin. Pragniemy pokazać naszym słuchaczom jakie miejsce może zająć Polska przy nowym rozdaniu kart i czy nasze ambicje są rzeczywiście możliwe do zrealizowania.

Naszymi prelegentami będą najwybitniejsi polscy eksperci od geopolityki. Będą poruszać różne kwestie począwszy od zmian układu sił na arenie międzynarodowej, zagrożeniom w strefie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz kwestii gospodarczych, po Polską politykę zagraniczną.

Paweł Behrendt: ekspert w Centrum Studiów Polska-Azja, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego, szef działu aktualności portalu Konflikty.pl, specjalizuje się w zagadnieniach azjatyckiej polityki bezpieczeństwa
– Ekspert w zmianie sił na arenie globalnej. Rosja – Chiny, a Nowy Jedwabny Szlak i Morze Południowochińskie

Marek Połoński: publicysta, szef działu Bliskiego Wschodu i Afryki Portalu Spraw Zagranicznych psz.pl, komentator portalu Defence24.pl
– Ekspert w zagadnieniu Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

Wojciech Jakóbik: redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Ekspert Instytutu Jagiellońskiego
Wybitny ekspert od światowej oraz polskiej gospodarki. Dogłębnie analizuje każdy aspekt i dlatego Jego wartość dodana do zrozumienia gospodarczego podłoża walk geopolitycznych jest ogromna.

Maciej Milczanowski: Od 2015 dyrektor Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym w WSIiZ. Pełnił rolę konsultanta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w czasie gdy  szefem był gen Stanisław Koziej. Zawodowy oficer w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich i w tym czasie uczestniczył w dwóch misjach wojskowych: ONZ na Wzgórzach Golan oraz NATO w Iraku.

Prężnie szukamy partnerów w celu zapewnienia jak największej promocji konferencji o tak doniosłym wydźwięku. Konferencja skierowana jest do studentów, dziennikarzy, pracowników placówek dyplomatycznych w Polsce oraz osób, które żywo interesują się współczesną geopolityką.

Udział w konferencji będzie bezpłatny, jednak będzie wymagana rejestracja. Zapisy rozpoczną się 10 listopada.

O HISTORYCZNYM AMBASADORZE

Pomysł na prowadzenie bloga pojawił się rok temu. Swoją działalność rozpocząłem 7 września 2015 roku. Od zawsze nurtowały mnie pytania: Dlaczego dzieje się na świecie tak jak się dzieje? Dlaczego są podejmowane takie, a nie inne decyzje? Kto na tym korzysta?

historyczny-ambasador-logoNie podobała mi się polityka obrana przez Panią Merkel, napisałem to na swoim Facebooku. Kilka osób zaczęło dyskusję i przedstawiło swoje poglądy. Nie zgadzałem się ze wszystkimi i chciałem ich przekonać do moich poglądów. Dlatego powstał blog – Historyczny ambasador. Dlaczego taka nazwa? Moim marzeniem jest bycie dyplomatom, a blog ma oprowadzać ludzi po wydarzeniach historycznych i pokazywać jak decyzje z przeszłości mają wpływ na współczesność.

Media nie prezentują nam wszystkich wydarzeń obiektywnie. Ja chcę pokazywać przemilczane wydarzenia, które są o tyle istotne, że trzeba o nich głośno mówić – nawet jeśli są one niewygodne, kontrowersyjne i całkowicie zmieniające światopogląd. Artykuły na blogu są ze sobą powiązane, i czytając je ukazuje się nam nowa perspektywa współczesnych wydarzeń. Pragnę podkreślić, wszystkie artykuły bazują na faktach.

Czytam książki o szeroko pojętej geopolityce oraz historii. Wertuje mnóstwo artykułów w Internecie oraz w czasopismach. Oprócz polskich artykułów czytam artykuły hiszpańsko-, angielsko- i rosyjskojęzyczne w zależności od poruszanych tematów. Daje mi to możliwość spojrzenia na poruszany przeze mnie problem z szerszej perspektywy. Cieszę się, że znam te języki. Ułatwia to pracę w znalezieniu trudnodostępnych informacji, które mogą pojawiać jedynie tylko w tych  językach. Od dłuższego czasu pracuję nad umieszczeniem biblioteczki z źródłami artykułów w przyjemnej dla odbiorcy formie, jednak do tego potrzebne jest wsparcie na Patronite. Nie jest to tak łatwe jak się wydaje, również na połączenie obowiązków.

Zdaję sobie sprawę z tego, że artykuły są długie. Blog ma odzwierciedlać moje zrozumienie współczesnych wydarzeń geopolitycznych analizowanych pod kątem historycznym, militarnym, politycznym i gospodarczym. Opieram się na faktach. Pragnę, by czytelnik też zrozumiał mój punkt widzenia i staram się pisać bardzo przyswajalnym językiem. Kładę nacisk na wiarygodność, jakość, przejrzystość informacji oraz profesjonalizm. Z tego powodu artykuły są długie. Mają na celu wytłumaczyć najważniejsze decyzje i zmiany w poruszanym przeze mnie wątku. Często dzielę jedno wydarzenie lub okres na kilka artykułów. Czytelnik ma zrozumieć treść i moim zadaniem jest, by skłonić go również do refleksji.

Portal Patronite stwarza ogromne możliwości rozwoju. Oczywiście, wspieranie mojej inicjatywy jest cały czas aktualne. Jest to ogromna zaleta Patronite, że możliwość wspierania inicjatyw jest dostępne przez cały czas. Każde wsparcie na Patronite jest wyrazem pewnej formy docenienie tego co robię. Pragnę zaznaczyć, że fundusze otrzymane na Patronite nie są przeznaczone dla mnie.

Są przeznaczone na rozwój i doskonalenie Historycznego ambasadora, przede wszystkim w formie reklamy. Jest to projekt społeczny i mam za cel dotarcie do jak największego grona odbiorców. Praktycznie wszystkie fundusze będą reinwestowane w blog i jego reklamę. Oczywiście muszę również dbać o swoją prezentację tzn. wykup wizytówek, materiałów do tworzenia artykułów (zeszytów, długopisów, książek). Są to rzeczy niepozorne, ktoś może powiedzieć, że nawet śmieszne. Jednak od najdrobniejszych rzeczy zaczyna się sukces. Tak jak w sporcie. Na najwyższym poziomie szczególny nacisk stawia się na szczegóły. To one decydują o sukcesie.

Niezmiernie miło byłoby nawiązać współpracę z księgarnią, która mogła by ze mną współpracować. Każde przedsiębiorstwo gotowe na wspieranie mojej inicjatywy jest ogromną szansą na dokonanie kolejnego, dużego skoku w rozwoju i poszerzenia grona odbiorców.

igor-miasnikowPragnę Państwu podziękować za czytanie artykułów Historycznego ambasadora. Jeśli uważają Państwo, że warto wspomagać blog Historyczny ambasador w realizacji jego celów stań się jego patronem!

Zachęcam raz jeszcze do przyjazdu do Gdańska na konferencję „Geopolityczna gra mocarstw: Szanse i zagrożenia XXI wieku na arenie międzynarodowej”, która odbędzie się 24 listopada 2016 roku.

Z poważaniem,

Igor Miasnikow (Historyczny ambasador)

Artykuł powstał dzięki wsparciu Pana P. Łodyga oraz pozostałych osób, które wspierają blog na:

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d