Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Niemcy

Heiko Maas: USA nie powrócą natychmiast z pełną energią do spraw międzynarodowych

1 Mins read

Niemiecki Minister Spraw Zagranicznych Heikko Mass skomentował wybory w Stanach Zjednoczonych. Wezwał do wstrzymania się z gratulacjami któremukolwiek z kandydatów do momentu otrzymania oficjalnych wyników, a “demokracja opiera się na zaufaniu do uczciwych i wolnych wyborów. Demokraci nigdy nie mogą zniszczyć tego zaufania.”

Wskazał jednak, że same wybory prezydenckie USA pokazują polaryzację społeczną w tym kraju. Według niego pierwszym z kroków nowego prezydenta będzie musiało być złagodzenie wewnętrznych nastrojów społecznych. Dopóki tego konfliktu się nie rozwiąże, USA będą zajęte jedynie sobą. Waga Stanów Zjednoczonych na świecie jest znacznie ważniejsza niż “one-man show”.

Zapytany czy wygrana Bidena może spowodować poprawę stosunków transatlantyckich stwierdził, że nie ma powrotu do wcześniejszego modelu współpracy.

Heiko Maas stwierdza, że w zwiazku z polaryzacją społeczną w USA przez wybory prezydenckie, Stany Zjednoczone nie powrócą natychmiast z pełną energią i zaangażowaniem do zajmowania się sprawami międzynarodowymi. W wywiadzie opowiada, że sprawy zacieśnięcia współpracy transantantyckiej na arenie międzynarodowej nie mogą posiadać statusu “oczekiwania na przyszłość” w dobie kryzysów. Minister Maas wskazuje jak nie dopuścić do takiej sytuacji i można to zrobić przez dwa czynniki: umowy i zaufanie. Należy odnowić mosty, które łączyły więź transatlantycką w przezwyciężaniu współnych wyzwań/zagrożeń. Niemcy będą chciały stosować takie podejście współpracy jak najszybciej z nową administracją.

Zapytany o zwiększenie wydatków na obronność, tak jak tego wymaga Trump – Haiko Maas stwierdził, że Niemcy “wykorzystały ostatnie kilka lat, aby kontynuować budowanie silnej i suwerennej Europy. Niemcy zwiększyły wydatki na obronę o około połowę od czasu szczytu w Walii, który odbył się sześć lat temu. Niemcy posiadają już trzeci co do wielkości budżet spośród wszystkich partnerów NATO. Wciąż jendak istnieją obszary, w których my Europejczycy nie stajemy na wysokości zadania. Zdajemy sobie z nich sprawę i wiemy o tym, że musimy dabć o równość transatlantyckiego sojusu. Podtrzymujemy rezolucje z Walii, ponieważ leży to w naszym interesie.”

Opracowanie na podstawie wywiadu Heikko Maasa dla Berliner Morgenpost, 6 listopada 2020r.: https://www.morgenpost.de/politik/article230847364/Anstaendige-Verlierer-sind-wichtig-fuer-die-Demokratie.html

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d