Dane wskazują, że przyspieszone inwestycje w technologię cyfrową i zrównoważony rozwój mogą zwiększyć zatrudnienie
U progu nowej ery konkurencji testowany jest powszechnie uznawany mit ekonomii.
Założenie, że nowa technologia ma szkodliwy wpływ na zatrudnienie, ponieważ automatyzacja wypiera pracowników, jest zjawiskiem, które śledziło każdą rewolucję przemysłową.
Jednak w Europie nasze badania wskazują, że w nowej erze konkurencji po pandemii przyspieszone inwestycje w technologię i zrównoważony rozwój mogą doprowadzić do 5,7 mln nowych miejsc pracy netto do 2030 r.
Dane nie tylko wskazują na pozytywny związek między innowacjami a wzrostem zatrudnienia, ale w Europie sugerują również, że połączenie cyfryzacji z jej wiodącymi na świecie ekologicznymi referencjami to przełom. Wiele z tych nowych miejsc pracy umożliwi organizacjom przyspieszenie ich transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju, bliźniaczej transformacji, która ma generować nowy biznes i wzrost.
Nie ma lepszego czasu, aby wykorzystać tę przewagę, ponieważ kontynent może mieć trudności z dotrzymaniem kroku Ameryce Północnej i Azji: europejskie przedsiębiorstwa oczekują, że ożywienie potrwa sześć miesięcy dłużej niż w innych regionach.
Jesteśmy w krytycznym momencie.
Pandemia nie jest jeszcze w pełni za nami, ale firmy muszą wyjść poza przygotowania do odbicia. Muszą wymyślić się na nowo, aby uchwycić dynamikę rynku spodziewaną w ciągu najbliższych 2–3 lat.
W nowej erze konkurencyjności liderzy biznesowi muszą przyjąć nowe modele strategiczne, które łączą cyfryzację i zrównoważony rozwój, tworzą nowe ekosystemy międzybranżowe i tworzą siłę roboczą „nowej generacji” dysponującą nowymi umiejętnościami.
Europa jest liderem w niektórych branżach, ale jest wyzwaniem w innych. Zatem głębokość i szerokość wymaganej transformacji będą się różnić.
Musimy konsolidować się w branżach, w których już jesteśmy światowymi liderami – takich jak motoryzacja, dobra konsumpcyjne, media i chemia. Musimy wzmocnić te, w których mamy silną, ale nie wiodącą pozycję – takie jak lotnictwo i obrona, nauki przyrodnicze, komunikacja i media oraz górnictwo. Już widzimy wielki rozmach, z dobrymi przykładami w wielu branżach – takich jak innowacje w sektorze energetycznym w obszarze transformacji energetycznej, motoryzacja w przyszłości mobilności, wytwarzanie inteligentnych produktów i dobra konsumpcyjne w zrównoważonych produktach, żeby wymienić tylko kilka.
A w przypadku sektorów, w których wśród światowych liderów jest bardzo mało firm europejskich – takich jak zaawansowane technologie i technologie cyfrowe – musimy jasno przeanalizować i zdecydować, gdzie europejskie przedsiębiorstwa mogą odgrywać rolę lidera, gdy widzimy nadchodzące przełomy technologiczne. Rzeczywiście potrzebna będzie znacznie głębsza transformacja, z ogromnymi inwestycjami w te nowe przełomowe technologie, które umożliwią nowe modele biznesowe i zredefiniują rynki.
Menu techniczne będzie inne w każdym sektorze i obszarze biznesowym. Platformy oprogramowania, sztuczna inteligencja i bateria zmienią mobilność; dane, sztuczna inteligencja i blockchain zmienią sposób świadczenia usług zdrowotnych; cyfrowe bliźniaki, 5G, IoT, druk 3D, robotyka oraz rzeczywistość rozszerzona i wirtualna na nowo odkryją produkcję.
Przewagą Europy jest jej globalna pozycja lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju, a nasze badania wykazują dynamikę: 88% jej firm planuje zwiększyć inwestycje w transformację cyfrową i zrównoważony rozwój.
Ale myślenie silosowe, które kiedyś charakteryzowało konkurencję, musi ustąpić miejsca współpracy poprzez międzysektorowe ekosystemy zapewniające wspólny cel przedsiębiorstwom, środowisku akademickiemu i rządom.
A co najważniejsze, ten renesans branży nie może zakończyć się sukcesem, jeśli firmy nie będą w trybie pilnym przekwalifikowywać swoich pracowników na rynki radykalnie przekształcone przez technologię i zrównoważony rozwój.
Dobra wiadomość jest taka, że europejskie przedsiębiorstwa priorytetowo traktują przekwalifikowanie, a 86% firm planuje podnieść / przekwalifikować do 25% pracowników w ciągu najbliższych 3 lat.
Europa jest na rozdrożu. Ma wyjątkową szansę, by stać się liderem w gospodarce pandemicznej.
Będzie to jednak wymagało inwestycji już dziś – we właściwe, najnowocześniejsze technologie, w powstające ekosystemy o wysokim potencjale i, co najważniejsze, w ludzi.
Jest to sposób na wzmocnienie naszej konkurencyjności i zdolności do wzrostu, co zaowocuje stworzeniem znacznej liczby miejsc pracy w Europie.
Jean-Marc Ollagnier, A European industrial renaissance can create millions of new jobs, Accenture for Europe, https://www.ft.com/partnercontent/accenture/a-european-industrial-renaissance-can-create-millions-of-new-jobs.html, dostęp 29 maja 2021