Zagraj! w Geopolityczny Quiz Kliknij tutaj 

Chiny

Chiny uważają, że będą osiągać docelowo roczny wzrost PKB na poziomie 5% przez pięć kolejnych lat.

1 Mins read

W zeszłym tygodniu podczas V Plenum Chińskiej Partii Komunistycznej, prezydent Xi Jinping oraz jego delegaci nakreślili projekt kolejnego pięcioletniego planu dla rozwoju Chin i główne cele na następne 15 lat. Obejmują one zamiar przekształcenia Chin w kraj o „wysokich dochodach” do 2025 r.

Jest to zgodne z założeniem planu stworzenia “społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu” do 2021 roku w 70-lecie proklamowania ChRL. Natomiast do 2035 roku Chiny mają zaliczyć awans do mianu kraju „średnio rozwiniętego” do 2035 r., co oznacza dochód przekraczający 20 000 USD na osobę.

Obecnie Pekin wyznaczył bardziej elastyczny cel wzrostu dla czternastego pięcioletniego planu. Chce zabezpieczyć się przed zagrożeniami zewnętrznymi spowodowanymi pandemią i decouplingiem łańcuchów dostaw ze Stanami Zjednoczonymi – poinformowały trzy osoby zaangażowane w wewnętrzne dyskusje po zeszłotygodniowym spotkaniu przywódców ustalającym nowy program.

Po raz pierwszy od 2002 r. z powodu niepewności wywołanej przez COVID-19 Chiny obniżyły swój roczny cel PKB na rok 2020.

Prognozuje się, że chiński PKB w tym roku wzrośnie nieco ponad 2%, co jest najsłabszym tempem od 44 lat i prawdopodobnie obniży średni roczny wzrost w latach 2016-2020 poniżej celu, który wynosi ponad 6,5%.

Opracowane na podstawie: https://www.reuters.com/article/us-china-economy-target/china-considers-5-annual-gdp-growth-target-for-next-five-years-sources-idUSKBN27L0RE

Dołącz do konferencji
"Geopolityczna Gra Mocarstw"

Subskrybuj blog Historyczny ambasador
i bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami

%d