Generał Skrzypczak: Wyzwania militarne dla strategii Polski w kontekście globalnej grze mocarstw

Generał Waldemar Skrzypczak udzielił wywiadu na blogu Historyczny ambasador w kontekście organizowanej konferencji „Geopolityczna Gra Mocarstw”.

Pan Generał Waldemar Skrzypczak to były Dowódca Wojsk Lądowych RP w latach 2006-2009. Od 8 września 2011 pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, od 2012 do 2013 podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Dowodził 32 Pułkiem Zmechanizowanym, 16 Dywizją Zmechanizowaną, 11 Dywizją Kawalerii Pancernej oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w ramach IV zmiany PKW Irak. W latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. Senior Fellow w zespole eksperckim Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Główne tematy pytań w wywiadzie:
– W jaki sposób walka o dominację na kluczowych węzłach komunikacyjnych w Eurazji będzie wpływać na strategię i projekcję siły USA?
– Dlaczego polityka USA jest konfrontacyjna i jakie są jej następstwa?
– Nowy Jedwabny Szlak: czy USA będą prowadzić politykę „perfidnego Albionu”?
– Czy konsolidacja wpływów wokół najsilniejszego gracza ekonomicznego faktycznie następuje? Czy proces policentryzacji świata faktycznie się dokonuje?
– Kto się najbardziej wzbogaci na handlu bronią w potencjalnej wojnie?
– Reformy Serdiukowa-Szojgu są armią przeznaczoną na konflikt regionalny, a nie wojnę pełnoskalową. Czy wobec wybuchu konfliktu na Morzu Połdniowochińskim Rosjanie uderzą na Donbas i Łotwę?
– Czy Rosjanom i Amerykanom wspólnie zależy aby Europa była podzielona?
– Jakie są kierunki uderzeń Rosji w Polsce?
– Jakie znaczenie ma konflikt na Ukrainie dla planowania bezpieczeństwa Polski?
– Czy słuszne jest rozwijanie takich systemów jak Homar i Wisła?
– Jak postrzegani są polscy żołnierze w strukturach NATO?

 

%d bloggers like this: